Track: Delco Honor Roll

Wellington Zaza...so fast no one else is in the picture.  TIMES STAFF/ERIC HARTLINE

Wellington Zaza…so fast no one else is in the picture.
TIMES STAFF/ERIC HARTLINE

Boys Delco Honor Roll
(Through April 14)
100: Record: 10.43, Leroy Burrell, Penn Wood, 1985.
1. Wellington Zaza, Garnet Valley, 10.98. 2. Lamont Veal, Cardinal O Hara, 11.14. 3. Malik Jones, Ridley, 11.20. 4. Marcus Sydnor, Haveford, 11.22. 5. Jordyn Bennett, Garnet Valley, 11.23. 6. Shaheen Dow, Glen Mills, 11.26.
200: Record-21.18, Corey Brown, Cardinal O’Hara, 2010.
1. Wellington Zaza, Garnet Valley, 21.88. 2. Malik Jones, Ridley, 21.95. 3. Davon Sheldon, Glen Mills, 22.92. 4. Isiah Cooper, Cardinal O Hara, 22.98. 5. Justin Moscoe, Haverford High 23.04.
400: Record: 46.59, Issac Jackson, Glen Mills- 1996.
1. Malik Jones, Ridley, 49.33. 2. Christian Hunter, Penn Wood, 50.65. 3. Ghassan Dix, Upper Darby, 50.89. 4. Billy Smeltzer, Ridley, 51.39. 5. Ray Harris, Cardinal O’hara, 51.56.
800:, Record: 1:49.24, Mark Fowler, Penn Wood, 1984.
1. Cristian Hunter, Penn Wood, 1:56.21. 2. Jim Belfatto, Cardinal O’Hara, 1:56.67. 3. Jack Huemmler, Strath Haven, 1:57.08. 4. Jimmy Boyle, Cardinal O’Hara, 1:57.17. 5. Nick Smart, Cardinal O Hara, 1:57.65.
1600: Record: 4:07.5, Eric Beam, Springfield, 1973 (mile).
1. Adam Bodine, Haverford High, 4:24.51. 2. Watson Hanson, Radnor, 4:25.52. 3. James Hare, Marple Newtown, 4:25.61. 4.  Nick Scarpato, Springfield, 4:28.92. 5. Joe Sullivan, Bonner-Prendergast, 4:29.34.
3200: Record: 9:10.09, Rob Speare, Strath Haven, 2007.
1. Kevin James, Cardinal O Hara, 9:15.72. 2. Dan Savage, Cardinal O Hara, 9:26.62. 3. Ernie Pitone, Cardinal O Hara, 9:27.76. 4. Jim Belfatto, Cardinal O Hara, 9:31.43. 5. Chris Kazanjian, Penncrest, 9:41.50.
110 hurdles: Record: 13.72, Carrington Queen, Chichester, 2005.
1. Wellington Zaza, Garnet Valley, 14.14. 2. Akeim Thomas, Upper Darby, 15.44. 3. Alex Fox, Cardinal O Hara, 15.53. 4. Joseph Ho, Bonner-Prendergast, 15.64. 4. Ian Pollack, Radnor, 15.65. 5. Colin Vannicolo, Marple Newtown, 15.74.
300 hurdles: Record: 36.43, Eric Futch-2011 (400IH 51.46 Eric Futch, 2011).
1. Wellington Zaza, Garnet Valley, 38.40. 2. Colin Vannicolo, Marple Newtown, 39.97. 3. Jabree Nicholson, Chester, 40.86. 4. Jaylen Williams, Interboro, 42.18. 5. Malik Honsety, Penn Wood, 42.21.
Long Jump, Record: 23-11½, Dick Hazzard, Springfield, 1948.
1. Cecil Simpson, Upper Darby, 21-6½. 2. Phillip Thompson, Springfield, 31-3½. 3. Rob Murphy, Springfield. 21-1½. 4. Cameron Durham, Springfield, 20-8½. 5. Glenton Nicholson, Upper Darby, 20-7½.
Triple Jump: Record-50-2¾, Ron Hunt, Chester, 1976.
1. (tie) Eric Bey, Ridley and Cecil Simpson, Upper Darby, 42-9. 3. Reggie Harris, Haverford School, 41-11¾. 4. Darnell Sherman, Chester, 41-3. 5. Andrew Anthony, Sun Valley, 39-11.
High Jump: Record: 6-11½, Chris Southcott, Marple Newtown, 1991.
1. Jalil Clayton, Chester, 6-4. 2. Cecil Simpson, Upper Darby, 6-0. 3. (tie) Kevin Trusty, Penncrest; Eric Trowery, Strath Haven; Charles Fox, Episcopal Acaemy and Jalil Clayton, Chester, 5-10.
Pole Vault: Record: 16-6. Chris Williams, Strath Haven, 2012.
1. Doug Yamamoto, Interboro, 13-1. 2. (tie) Peter Coote, Penncrest and Joe Ullman, Penncrest, 12-6. 4. Colin Vannicolo, Marple Newtown, 12-0. 5. Alex Wadell, Radnor, 11-6.
Shot Put: Record: 63-4, Ahmaud MacDonald, Glen Mills-1997.
1. Brandon Waller, Haverford Twp, 55-1½. 2. Dan Herbster, Garnet Valley, 50-7½. 3. Brady Logan, Strath Haven, 49-4. 4. Eric Von Hertsenberg, Radnor, 48-7½. 5. Chipper Rossino, Haverford, 47-2.
Discus: Record: 181-4, Marty Perkins, Glen Mills, 1987.
1. Jimmy Swanick, Springfield, 146-6. 2. Dan Herbster, Garnet Valley, 144-2. 3. Brandon Waller, Haverford High 136-10. 4. Eric Von Hertsenberg, Radnor, 128-9. 5. William Moat, Penncrest, 120-10.
Javelin: Record: 210-7, Vince Duvernois, Springfield, 2009.
1. Bradon Waller, Haverford Twp, 174-5. 2. Evan Sing, Penncrest, 168-9. 3. Jason John, Upper Darby, 163-4. 4. Justin Fremont, Strath Haven, 156-2. 5. James Gibson, Glen Mills, 138-1.
NOTE: The weight of the javelin changed in recent years to 800 grams. The record under the old weight was 222-10 by Rickey Thomas, Ridley, 1975.
4 x 100: Record: 41.19, Strath Haven (Griffin, Howie, Zaza, Williams) 2012.
1. Glen Mills, 43.39. 2. Cardinal O Hara, 43.67. 3. Haverford High, 44.00. 4. Chester, 44.14. 5. Ridley, 44.28.
4 x 200: Record: 1:27.9, Chester (Hackett, Coles, Stanley, Turner) 1996.
1. Chester, 1:32.82. 2. Ridley, 1:32.85. 3. Cardinal O Hara, 1:33.35. 4. Penn Wood, 1:33.93. 5. Upper Darby, 1:35.01.
4 x 400: Record: 3:12.76, Glen Mills (Beckford, Henderson, Johnson, Jackson) 1996.
1. Ridley, 3:23.11. 2. Penn Wood, 3:24.24. 3. Chester, 3:26.36. 4. Upper Darby, 3:27.23. 5. Cardinal O’Hara, 3:29.21.
4 x 800: Record: 7:38.83, Chester, Pollock, Jackson, Thompkins, Wharton) 1981.
1. Upper Darby, 8:06.77. 2. Springfield, 8:14.95. 3. Strath Haven, 8:18.15. 4. Cardinal O’Hara, 8:19.20. 5. Penn Wood, 8:20.86.
4 x 1600: Record: 17:39.3, Monsignor Bonner (Nicholson, Maylish, Genther, Weber) 1971 (Yards).
1. Msgr Bonner, 19:14.71. 2. Penncrest, 19:26.14. 3. Upper Darby, 19:38.76. 4. Springfield, 20:05.60. 5. Cardinal O Hara, 20:09.70.
Distance Medley Relay: Record:  10:11.24, Cardinal O’Hara (Brown, Duffy, Anderson, Curran) 2001.
1. Cardinal O’Hara, 10:31.92. 2. Bonner-Prendergast, 10:37.38. 3. Penncrest, 10:51.62. 4. Radnor, 10:54.08. 5. Springfield, 11:07.08.
Sprint Medley Relay: Record: 3:27.40, St. James (Jackson, Paden, Johnson, Stewart) 1995.
1. Penn Wood, 3:47.39. 2. Garnet Valley, 3:50.07, 3. Haverford High, 3:56.36. 4. Springfield, 3:59.59. 5. Upper Darby, 4:00.46.
Shuttle Hurdles: Record: 0:59.7, Chester (Jones, P.Pollock, Warren,  B. Pollock) 1980.
Not run.
NOTE: The Delco boys honor roll is compiled by Strath Haven coach Ed Baghdasarian. For corrections, email xchawk@yahoo.com
Girls Delco Honor Roll
(Through April 14)
100: Record: 11.49, Dawn Sowell, Chester.
1. Caela Williams, Penn Wood, 12.14c. 2. Keneesha Jones, Upper Darby, 12.59. 3. (tie) Alicia Collier, Penncrest and Allison Sharkey, Cardinal O’Hara, 12.84c. 5. (tie) Shannon Birch, Upper Darby and Antira Jackson, Cardinal O’Hara, 12.94c. 7. Sabrinia Barbieri, Penncrest, 13.05.
200: Record: 24.24, Rayiana Johnson, Chester.
1. Caela Williams, Penn Wood, 25.14c.. 2. Alicia Collier, Penncrest, 25.94c. 3. Christina Holmes, Penn Wood, 26.30. 4. Kira Bright, Academy Park, 26.44c. 5. Allison Sharkey, Cardinal O’Hara, 26.53. 6. Kristen Miller, Strath Haven, 26.73. 7. Marissa Cicione, Cardinal O’Hara, 26.84c.
400: Record: 53.74, Marcia Martin, Radnor, 1980.
1. Caela Williams, Penn Wood, 56.55. 2. Khayla Williams, Upper Darby, 58.14c. 3. Katie Arborgast, Penncrest, 58.80. 4. Kristen Miller, Strath Haven, 58.94c. 5. Ashli Cook, Upper Darby, 59.43. 6. Tara Boyle, Episcopal Academy, 59.72. 7. Keri Boyce, Episcopal Academy, 59.97.
800: Record: 2:10.02, Shaniel Chambers, Chester, 2006.
1. Rachel Flynn, Archbishop Carroll, 2:16.89. 2. Katie Keyser, Garnet Valley, 2:19.79. 3. Liz McGroarty, Garnet Valley, 2:20.72. 4. Marissa Cicione, Cardinal O’Hara, 2:22.48. 5. Jaime Kenney, Strath Haven, 2:23.05. 6. Jules Groshen, Bonner- Prendergast, 2:24.14c. 7. Allie Wilson, Strath Haven, 2:24.64c.
1,600: Record: 4:45.13, Kim Fisher, Sun Valley, 1992.
1. Alyssa Rudawsky, Garnet Valley, 5:08.85. 2. Allie Wilson, Strath Haven, 5:10.78. 3. Rachel Flynn, Archbishop Carroll, 5:12.49. 4. Amy Kelly, Cardinal O’Hara, 5:13.58. 5. Skyler Berardi, Garnet Valley, 5:15.60. 6. Grace Galligan, Springfield, 5:21.38. 7. Hannah Herrara, Strath Haven, 5:22.44c.
3,200: Record: 10:35.9, Kim Fisher, Sun Valley, 1992.
1. Grace Mancini, Cardinal O’Hara, 11:31.51. 2. Skyler Berardi, Garnet Valley, 11:38.03. 3. Alice Puchalsky, Strath Haven, 11:39.65. 4. Maia Mesyngier, Strath Haven, 11:52.69. 5. Anane Abadi, Radnor, 11:54.17. 6. Grace Chang, Penncrest, 11:54.17. 7. Hannah Herrara, Strath Haven, 12:07.04c.
100 hurdles: Record, 13.96, Dawn Burrell, Penn Wood, 1991.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 15.84c. 2. Mariah Kozub, Penncrest, 16.06. 3. Brianna McKnight, Chichester, 16.44c. 4. Brittany Shields, Ridley, 16.51. 5. Kaitlyn Ianovale, Bonner-Prendergast, 16.57. 6. Stephanie Toland, Haverford, 16.64c. 7. 5. Natasha Canavaro, Penncrest, 16.73.
300 hurdles: Record: 43.24, Alix Williams, Strath Haven, 2008.
1. Jaime Kenney, Strath Haven, 46.64c. 2. Tara Boyle, Episcopal Academy, 47.00. 3. Marin Bloise, Agnes Irwin, 47.13. 4. Stephanie Toland, Haverford, 47.34c. 5. Alanna Blessington, Penncrest, 47.92. 6. Kayla Keir, Cardinal O’Hara, 48.04c. 7. Allison Sharkey, Cardinal O’Hara, 48.14c
4 x 100: Record: 46.82, Upper Darby (McGarrett, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003.
1. Upper Darby (Rankine, Birch, Williams, Jones) 49.09. 2. Penncrest, 49.44c. 3. Penn Wood, 49.72. 4. Strath Haven, 50.00. 5. Episcopal Academy, 50.77. 6. Cardinal O’Hara, 51.06. 7. Ridley, 51.13.
4 x 200: Record: 1:43.3, Chester (Howell, Davis, Friend, Kirkland) 1993.
1. Penn Wood (Holmes, Wilson, Williams, Pierre) 1:44.50. 2. Upper Darby, 1:46.60. 3. Penncrest, 1:46.73.
4 x 400: Record: 3:47.32, Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992.
1. Penn Wood (Williams, Holmes, Pierre, Wilson) 3:56.70. 2. Penncrest, 3:57.20. 3. Strath Haven, 3:59.88. 4. Upper Darby, 4:01.48. 5. Bonner-Prendergast, 4:06.61. 6. Garnet Valley, 4:09.20. 7. Episcopal Academy, 4:09.97.
4 x 800: Record: 8:59.81, Cardinal O’Hara (Cloran, Palermo, Torelli, Ceppetelli) 1988.
1. Cardinal O’Hara (Mancini, Kelly, Cicione, Sharkey) 9:32.71. 2. Strath Haven, 9:35.06. 3. Bonner-Prendergast, 9:54.26. 4. Penncrest, 9:55.11. 5. Radnor, 9:56.17. 6. Penn Wood, 10:22.09. 7. Episcopal Academy, 10:23.28.
4 x 1,600: Record: 21:03.00, Archbishop Prendgerast (Boland, Boland, Scaramucci, Matticola) 2007.
1. Strath Haven (Mesyniger, Wolters, Okami, Cheruka), 22:37.94. 2. Upper Darby, 22:46.32. 3. Cardinal O’hara, 23:04.98.
Distact Medley Relay: Record: 11:51.86, Sun Valley (Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992.
1 Garnet Valley, 12:42.61. 2. Cardinal O’Hara, 12:44.06. 3. Bonner-Prendergast, 13:04.13.
Sprint Medley Relay: Record: 3:58.6, Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992.
1. Strath Haven (O’Dell, Cheung, Miller, Wilson) 4:09.56. 2. Episcopal Academy, 4:20.69. 3. Garnet Valley, 4:21.61.
Shuttle Hurdles Relay: Record: 1:02.5, Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989.
1. Penncrest (Kozub, Boylan, Graham, Canavarro) 1:05.96. 2. Upper Darby, 1:07.25. 3. Strath Haven, 1:08.44.
Long jump: Record: 19113/4, Dawn Burrell, Penn Wood, 1990.
1. Alex Patrick, Cardinal O’Hara, 17-½. 2. Kaila Gannon, Haverford, 16-10. 3. Athena Pilato, Haverford, 16-8½. 4. Natalie Cheung, Strath Haven, 16-5. 5. Kaila Cannon, Haverford, 16-3½. 6. (tie) Verna Brown, Academy Park and Teju Abeeb, Strath Haven, 16-2½.
Triple jump: Record: 39-6, Samara Benson, Chester, 1987.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 36-4½. 2. Kiara Bright, Academy Park, 36-2. 3. Teju Abeeb, Strath Haven, 35-5. 4. Kaila Cannon, Haverford, 34-10½. 5. Natalie Cheung, Strath Haven, 34-8½. 6. Lindsey Santarlan, Notre Dame, 33-9½. 7. Corinne Mulhern, Penncrest, 33-5½.
High jump: Record: 5-7, Sue Gaines, Springfield, 1987 and Caitlin Redding, Penncrest, 2000.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 5-4. 2. Rachel Nowoswiat, Penncrest, 5-3. 3. Sam Schreiber, Ridley, 5-0. 4. (tie) Maritza Starkey, Ridley; Natcheli Gomes, Radnor; Jacquiline Hawkins, Delco Christian; Chloe Williams and Aysha Ray-Walker, Springfield, 4-10.
Shot put: Record: 49-¾, Karen Shump, Penncrest, 2007.
1. Caitlin Yakas, Sun Valley, 36-1. 2. Nataya Worthington, Haverford, 35-2½. 3. Natalie Kent, Strath Haven, 3-7. 4. Nina Gambacorta, Garnet Valley, 34-2½. 5. Bridge Scott, Strath Haven, 33-10. 6. ACyndee Toland Holmes, Penn Wood, 33-3. 7. Maria Kabanga, Upper DArby, 32-5½.
Discus: Record: 154-00, Karen Shump, Penncrest, 2007.
1. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 102-6. 2. Caitlin Yakas, Sun Valley, 101-7. 3. Brooke Bayliss, Springfield, 98-3. 4. Maria Kabanga, Upper Darby, 92-10½. 5. Alice Roberts, Strath Haven, 91-3. 6. Nina Gambacorta, Garnet Valley, 87-7. 7. Noelle Graham, Penncrest, 86-6.
Javelin: Record: 131-6, Ashley Merton, Penncrest, 2010 (new weight).
1. Kelly Logan, penncrest, 112-0. 2. Molly Anderson, Strath Haven, 101-10. 3. Natalya Receveur, Ridley, 99-8. 4. Maria Kabanga, Upper Darby, 99-0. 5. Jessica Pearse, Springfield, 97-9. 6. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 97-8. 7. Johnson, Haverford, 95-11.
Pole vault: Record: 11-9, Michelle Ezzie, Upper Darby, 2001.
1. Annie McFadden, Cardinal O’Hara, 9-0. 2. (tie) Courtney Saunders and Heather Treston, Strath Haven, 8-6. 4. (tie) Kate Levenberg, Radnor; Michael Ann Henne, Penncrest; Emerson Congleton, Radnor; Steph Shea, Springfield at Michelle Geytenbeek, Garnet Valley, 8-0.
c-Converted from hand timed to FAT (+0.24).
#-Mile to 1,600 meters (-1.6 seconds).
NOTE: The girls track honor roll is compiled by Ridley coach Greg Stanzcuk.
Advertisements

One thought on “Track: Delco Honor Roll

  1. So Chris southcott has the high jump record. Then the person under him jumped 6’4. My question is wat happened to Darryl dixon’s 6’8 record that was wat southcott broke. But u kicked dixon’s record off the list. U need to update the list.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s