Girls Track and Field

Delco Honor Roll
(Final)

100: Record: 11.49, Dawn Sowell, Chester, 1983.
1. Alicia Collier, Penncrst, 12.34c. 2. Gabby Irving, Garnet Valley, 12:54. 3. Val McLaughlin, Ridley, 12.60. 4. Khayla Williams, Upper Darby, 12.63. 5. (tie) Briana Artis, Penncrest and Keneesha Jones, Upper Darby, 12.64c. 7. Shannon Birch, Upper Darby, 12.69.

200: Record: 24.24, Rayiana Johnson, Chester, 2009.
1. Alicia Collier, Penncrest, 25.06. 2. Ashli Cook, Upper Darby, 25.36. 3. Gabby Irving, Garnet Valley, 25.50. 4. Kristen Miller, Strath Haven, 25.74c. 5. Briana Artis, Penncrest, 25.84c. 6. Christina Holmes, Penn Wood, 25.90. 7. Brittany Belo, Episcopal Academy, 26.14.

400: Record: 53.74, Marcia Martin, Radnor, 1980.
1. Brianna Belo, Episcopal Academy, 56.35. 2. Brittany Belo, Episcopal Academy, 57.75. 3. Katie Arbogast, 57.81. 4. Kristen Miller, Strath Haven 57.94c. 5. Khayla Williams, Upper Darby, 58.79. 6. Jamie Kenney, Strath Haven, 58.85. 7. Grace Haase, Strath haven, 59.04c.

800: Record: 2:10.02, Shaniel Chambers, Chester, 2006.
1. Allie Wilson, Strath Haven, 2:11.69. 2. Liz McGroarty, Garnet Valley, 2:12.51. 3. Mikayla Schneider, Notre Dame, 2:17.54. 4. Kristen Miller, Strath Haven, 2:19.54. 5. Marissa Cicione, Cardinal O’Hara, 2:20.06. 6. Courtney Naser, Haverford, 2:20.29. 7. Julianne Groshon, Bonner-Prendergast, 2:20.60.

1,600: Record: 4:45.13, Kim Fisher, Sun Valley, 1992.
1. Allie Wilson, Strath Haven, 5:02.44. 2. Alexis Malmberg, Episcopal Academy, 5:04.62. 3. Erin Dolan, Cardinal O’Hara, 5:05.44. 4. Liz McGroarty, Garnet Valley, 5:05.87. 5. Amy Kelly, Cardinal O’Hara, 5:07.52. 6. Grace Galligan, Springfield, 5:09.21. 7. Abby Kennedy, Strath Haven, 5:09.84.

3,200: Record: 10:35.9, Kim Fisher, Sun Valley, 1992.
1. Amy Kelly, Cardinal O’Hara, 10:51.22. 2. Maia Mesyngier, Strath Haven, 11:07.32. 3. Grace mancini, 11:09.11. 4. Sara Hayes, 11:24.19. 5. Skyler Berardi, Garnet Valley, 11:27.28. 6. Sam Snyder, Strath Haven, 11:32.89.

100 hurdles: Record, 13.96, Dawn Burrell, Penn Wood, 1991.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 15.35. 2. Stephanie Toland, Haverford, 15.64c. 3. Mariah Kozub, Penncrest, 15.66. 4. (tie) Brittany Shields, Ridley; Semaje Harper, Strath Haven and Kylie Bedwell, Interboro, 15.74c. 7. Tara Boyle, Episcopal Academy, 16.00.

300 hurdles: Record: 43.24, Alix Williams, Strath Haven, 2008.
1. Stephanie Toland, Haverford High, 45.05. 2. Jamie Kenney, Strath Haven, 45.20. 3. Brittan Shields, Ridley, 45.74c. 4. Tara Boyle, Episcopal Academy, 46.22. 5. Marin Bloise, Agnes Irwin, 46.59. 6. Sunny Chen, Strath Haven, 46.72. 7. Khayla Williams, 47.24.

4 x 100: Record: 46.82, Upper Darby (McGarrett, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003.
1. Upper Darby (Cook, Birch, Williams, Jones) 47.45. 2. Penncrest, 48.51. 3. Ridley, 48.95. 4. Strath Haven, 49.66. 5. Episcopal Academy, 49.67. 6. Notre Dame, 50.46. 7. Garnet Valley, 50.47.

4 x 200: Record: 1:43.3, Chester (Howell, Davis, Friend, Kirkland) 1993.
1. Penncrest, 1:43.39. 2. Upper Darby, 1:44.24. 3. Ridley, 1:46.32.

4 x 400: Record: 3:47.32, Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992.
1. Strath Haven (Haase, Kenney, Wilson, Miller) 3:47.88. 2. Episcopal Academy, 3:56.88. 3. Penncrest, 3:57.98. 4. Penn Wood, 4:00.19. 5. Upper Darby, 4:00.55. 6. Notre Dame, 4:00.97. 7. Cardinal O’Hara, 4:03.41.

4 x 800: Record: 8:55.49, Strath Haven (Kenney, Kennedy, Wilson, Miller), 2014.
1. Strath Haven (Kenney, Kennedy, Wilson, Miller) 8:55.49. 2. Cardinal O’Hara, 9:14.05. 3. Penncrest, 9:38.12. 4. Garnet Valley, 9:45.54. 5. Haverford, 9:46.23. 6. Upper Darby, 9:47.15. 7. Ridley, 10:11.14c.

4 x 1,600: Record: 20:55.52, Strath Haven (Miller, Mesyngier, Kennedy, Wilson) 2014.
1. Strath Haven, 20:55.52. 2. Cardinal O’Hara, 21:02.68. 3. Episcopal Academy, 22:34.25.

Distance Medley Relay: Record: 11:51.86, Sun Valley (Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992.
1. Garnet Valley, 12:05.33. 2. Cardinal O’Hara, 12:14.16. 3. Strath Haven, 13:14.66.

Sprint Medley Relay: Record: 3:58.6, Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992.
1. Episcopal Academy, 4:14.64. 2. Notre Dame, 4:16.19. 3. Bonner-Prendergast, 4:18.36.

Shuttle Hurdles Relay: Record: 1:02.5, Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989.
1. Penncrest, 1:06.03. 2. Strath Haven, 1:06.07. 3. Upper Darby, 1:08.36.

Long jump: Record: 19-11¾, Dawn Burrell, Penn Wood, 1990.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 19-1. 2. Kaila Cannon, Haverford, 17-10½. 3. Alex Patrick, Cardinal O’Hara, 17-7½. 4. Maddy Moore, Ridley, 17-1¼. 5. Amani Williams, Sun Valley, 16-11. 6. Maura Gibbs, Strath Haven, 16-8. 7. Natalie Cheung, Strath Haven, 16-5.

Triple jump: Record: 39-6, Samara Benson, Chester, 1987.
1. Claudine Andre, Upper Darby, 38-7¼. 2. Lawren Wright, Penn Wood, 35-10½. 3. Joanne Mason, Upper Darby, 35-7. 4. Kaila Cannon, Haverford, 35-4. 5. Natalie Cheung, Strath Haven, 34-3½. 6. Alex Patrick, Cardinal O’Hara, 34-0. 7. Amani Williams, Sun Valley, 33-11.

High jump: Record: 5-7, Sue Gaines, Springfield, 1987; Caitlin Redding, Penncrest, 2000 and Claudine Andre, Upper Darby, 2014.
1. Claudine Andre, Claudine Andre, 5-7. 2. Katie Brodecki, 5-2. 3. (tie) Maddie Santoro, Haverford; jacqueline Hawkins, Delco Christian and Gianna Smith, Episcopal Academy, 5-0.

Shot put: Record: 49-¾, Karen Shump, Penncrest, 2007.
1. Nina Gambacorta, Garnet Valley, 38-4. 2. Kim Whelan, Cardinal O’Hara, 36-7. 3. Natalie kent, Strath Haven, 36-5. 4. Lauren Pierre, Upper Darby, 36-0. 5. Kaitlyn Bauman, Springfield, 34-5½ 6. Noelle Graham, Penncrest, 33-6¼ 7. Bridget Scott, Strath Haven, 32-10¾.

Discus: Record: 154-0, Karen Shump, Penncrest, 2007.
1. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 123-6. 2. Kim Whelan, Cardinal O’Hara, 107-4. 3. Brianna Dyches, Strath Haven, 99-0. 4. Alice Roberts, Strath Haven, 97-3. 5. Noelle Graham, Penncrest, 96-3. 6. Bridget Scott, Strath Haven, 95-7. 7. Nina Gambacorta, Garnet Valley, 93-4.

Javelin: Record: 131-6, Ashley Merton, Penncrest, 2010 (new weight).
1. Kelly Logan, Penncrest, 117-9. 2. Kira Venturini, Strath Haven, 113-2. 3. Jess Pierce, Springfield, 110-1. 4. Carly Peters, Archbishop Carroll, 105-0. 5. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 104-7. 6. Jen Rogers, penncrest, 104-4. 7. Emily McCann, Archbishop Carroll, 103-2.

Pole vault: Record: 11-9, Michelle Ezzie, Upper Darby, 2001.
1. (tie) Michelle Geytenbeek, Garnet Valley; Kaelyn Whetzel, Springfield; Marina Parsons, Penncrest and Anyssa Medley, Upper Darby, 8-6. 5. Silcia Lomax, Episcopal Academy, 8-5. 6. Numerous tied at 8-0.

c-Converted from hand timed to FAT (+0.24).
#-Mile to 1,600 meters (-1.6 seconds).
NOTE: The girls track honor roll is compiled by Ridley coach Greg Stanzcuk.

One thought on “Girls Track and Field

  1. Pingback: Girls Track: All-Delco team |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s